Twórca i zasady

Twórcą judo jest Japończyk, prof. Jigorō Kanō (1860–1938). Kano urodził się w bogatej rodzinie w mieście Mikage. Jego dziadek prowadził własną wytwórnię sake. Jednak ojciec Jigorō – Kanō Jirosaku Kireshiba – ze względu na to, że nie był najstarszym synem, nie przejął rodzinnego interesu. Zamiast tego został kapłanem shintō i jednocześnie urzędnikiem, przez co miał wystarczające wpływy, aby umieścić swojego syna na Uniwersytecie Tokijskim w 1877. Był bardzo dobrym studentem. W 1882 uzyskał tytuł profesora nauk politycznych i ekonomii, a następnie zaczął pracować jako wykładowca w elitarnej szkole Gakushuin w Tokio.

* 6 kyu – biały pas (rokyu)

* 5 kyu – żółty pas (gokyu)

* 4 kyu – pomarańczowy pas (yonkyu)

* 3 kyu – zielony pas (sankyu)

* 2 kyu – niebieski pas (nikyu)

* 1 kyu – brązowy pas (ikkyu)

* 1 dan, shodan – pas czarny

* 2 dan, nidan – pas czarny

* 3 dan, sandan – pas czarny

* 4 dan, yodan – pas czarny

* 5 dan, godan – pas czarny

* 6 dan, rokudan – biało-czerwony

* 7 dan, shichidan – biało-czerwony

* 8 dan, hachidan – biało-czerwony

* 9 dan, kyudan – czerwony

* 10 dan, judan – czerwony

Radość dzieci trenujących Judo w UKS”AKADEMIA JUDO RZESZÓW”

Autor zdjęcia: UKS Akademia Judo Rzeszów

Prowadzimy zapisy do sekcji młodzików -Zapraszamy wszystkich rodziców z dziećmi do przyjścia zapoznawczego na zajęcia. W tym celu prosimy umawiać się na telefon pod numer +48 509 803 963 lub drogą mailową marcinpasko@interia.pl , wypełniając formularz zgłoszenia FORMULARZ ZGŁOSZENIA

Podstawą Judo są elementy kultury japońskich samurajów, które do dziś na co dzień funkcjonuje w naszym sporcie walki. Sama sala – dojo (czyli „miejsce doskonalenia się”) ma swój odrębny, pozytywny klimat. Obowiązuje w niej kodeks oparty na zasadach takich jak: wzajemny szacunek, posłuszeństwo i lojalność wobec Trenera, godne zachowanie (higiena i kultura osobista, honor, skromność) i wzajemne wspieranie się na drodze do osiągnięcia celu. Celem tym oczywiście jest samodoskonalenie (rozumiane jako rozwój umiejętności, jak i kształtowanie charakteru). Kolejna sprawa to tradycyjne japońskie stroje judogi. Każda osoba, ćwicząca na macie (poza początkującymi) posiada pas, którego kolor symbolizuje posiadany stopień szkoleniowy kyu.

W judo jest 6 kyu, którym odpowiadają kolejno pasy: VI – biały, V – żółty, IV – pomarańczowy, III – zielony, II – niebieski i I – brązowy. Czarny pas (dan) to stopień mistrzowski. Tutaj jest już 10 stopni mistrzowskich. Wiec jak widać bardzo proste, a zarazem genialne oznaczenie ukazuje klarowną hierarchię. Najmniej wtajemniczeni mają pasy w jasnych kolorach, zaś ich bardziej zaawansowani koledzy – w coraz ciemniejszych. Aby piąć się na wyższe stopnie, należy opanować odpowiedni objęty programem szkolenia materiał oraz wytrwać przy treningach odpowiedni okres od poprzedniego egzaminu. Poza tym brana jest pod uwagę także postawa podczas treningów i zawodów (samo uczestnictwo oraz wyniki podczas walk).

Judo, jako sportem walki, ale zawiera w sobie elementy samoobrony. Jest to jeden z praktycznych aspektów. Oczywiście nikt rozsądny nie szkoli młodych judoków do chuligańskich walk ulicznych, ale jest oczywiste, że w chwili zagrożenia trzeba sobie umieć jakoś poradzić i nie dać sobą pomiatać agresywnemu napastnikowi. Zawsze lepszym rozwiązaniem będzie kontrolowane unieszkodliwienie napastnika, niż pozwolenie komuś na wyrządzenie drugiej osobie krzywdy. Wielu trenerów judo zgadza się, że najlepszą obroną jest ucieczka. To także nie będzie problemem dla osoby uprawiającej judo, ponieważ bieganie jest, obok walki również elementarną częścią treningu judo (stosowane podczas obozów sportowych oraz w okresach przygotowawczych).

Ogromnym atutem judo jeżeli chodzi o naszą młodzież i nasze dzieci, jest duży nacisk na ćwiczenia ogólnorozwojowe i wszechstronność (w dzisiejszym skomputeryzowanym świecie dzieci i młodzież ma ogromne ubytki jeżeli chodzi o ruch i aspekt związany z prawidłową postawą ciała). Dlatego kształtuje się jednocześnie siłę, szybkość, wytrzymałość, gibkość i koordynację ruchową pod wieloma postaciami. Często wykorzystuje się do tego, obok specjalistycznych ćwiczeń, mniej lub bardziej skomplikowane gry i zabawy ruchowe. Dla dynamicznie kształtującego się organizmu nie ma nic lepszego niż takie właśnie tego typu trening! Trening judo, poza wspieraniem naturalnego rozwoju dziecka, pełni także funkcję kompensacyjną, niwelując niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, takich jak przeciążone plecaki z książkami, spanie w nienaturalnej pozycji lub godziny spędzone w pozycji siedzącej (zarówno podczas nauki w szkole, jak i biernej rozrywki przy komputerach i grach video). Nawet jeśli po upływie kilku lat dziecko zrezygnuje z zajęć judo, to z pewnością pozytywny efekt tej pracy będzie mu procentować przez kolejne dziesiątki lat.

Najlepszy okres na początek treningów judo
Żaden Trener judo nie zna jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każde dziecko jest inne. Zazwyczaj dziecko w wieku przedszkolnym jest już gotowe, aby uczestniczyć w zajęciach judo. Poza samodzielnością, istotną rolę odgrywa tu rozwój społeczny dziecka. Jeśli jest to przykładowo jedynak, który z nikim, poza mamą, nie znajduje wspólnego języka, wtedy wysłanie go na zajęcia do grupy obcych ludzi może okazać się zupełnie nietrafionym pomysłem ale czasem jedynym sposobem to otwarcia się dziecka i podjęcia starań do pracy w grupie i zespole.Przeważnie dzieci są jednak bardziej otwarte na kontakty z otoczeniem, a uznanie autorytetu trenera nie stanowi dla nich problemu.

Judo a rozwój fizyczny organizmów dzieci i młodzieży
W grupach początkujących zwykle nie stawia się przed młodymi adeptami zbyt wygórowanych oczekiwań. Dziecko, które radzi sobie z czynnościami takimi jak ubieranie się, bieganie skoki czy udział w prostej zabawie ruchowej, powinno się odnaleźć w grupie bez żadnego problemu. Jednak niestety nie każde dziecko spełnia te kryteria. Powszechnie wiadomo, że w populacji bywają osobniki zdrowsze i sprawniejsze, a także chorowite i mniej sprawne. Wielu rodziców z niewiedzy (bo przecież nie z premedytacją i chęcią złego działania na rzecz swojego dziecka) popełnia ogromny błąd, ograniczając ich kontakt z ruchem oraz zajęciami sportowymi! Sadzają dziecko przed ekranem telewizora lub komputera i zostawiają je, żeby sobie tak kwitło (często też z racji wygody). Każdy młody człowiek potrzebuje do prawidłowego rozwoju aktywności. Chodzi tu zarówno o ruch podczas zabawy, wysiłek intelektualny oraz aktywność twórczą. Harmonia między tymi trzema czynnikami jest konieczne dla optymalnego rozwoju. Bazując na tym, co napisałem powyżej, można przyprowadzać na zajęcia z judo już dzieciaki w wieku 4-5 lat. Taki trening nie ma nic wspólnego z wyczynowym sportem, gdyż opiera się w głównej mierze na zabawach i ćwiczeniach ogólnorozwojowych.

Filozofia judo stworzona przez prof. dr. Kano opiera się głównie na kilku zasadach:

 1. Czynić tak, aby było jak najbardziej efektywne współdziałanie ciała i umysłu
 2. JU – Ustępować, aby zwyciężyć (inaczej: jeśli ktoś cię pcha, to go pociągnij; jeżeli cię ciągnie, to go pchnij)
 3. Serioku Zeno – Maksimum skuteczności przy minimum wysiłku
 4. Jita Kjioei – Przez czynienie sobie dobra nawzajem do dobra ogólnego
 5. Doskonalić samego siebieKategorie wagowe:
  Mężczyźni
  Poniżej 60 kg 60~66 kg 66~73 kg 73~81 kg 81~90 kg 90~100 kg Powyżej 100 kg
  Kobiety
  Poniżej 48 kg 48~52 kg 52~57 kg 57~63 kg 63~70 kg 70~78 kg Powyżej 78 kg
Skip to content